دیجیتال مارکتینگ چیست و تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال یعنی بازاریابی محصولات و خدمات با استفاده از تکنولوژی های دیجیتال، که اساسا بر بستر اینترنت صورت می پذیرد.
در این روش بازاریابی، ابزارهایی مثل تلفن های همراه نقش موثری دارند و نحوه نمایش تبلیغات بیشتر بصورت نمایش بنر، متن، ویدئو و… در وب سایت ها، برنامه های موبایل و رسانه های اجتماعی است.

تاریخچه بازاریابی دیجیتال:

پیشرفت بازاریابی دیجیتال، کاملا وابسته به توسعه فناوری است، و با رشد فناوری، ابزارها و روش های قبلی، بهینه می شود و حتی ابزارهای جدیدی نیز خلق می گردد.
نقطه آغاز بازاریابی دیجیتالی به سال ۱۹۷۱ بر می گردد، زمانی که ری تاملینسون نخستین و ساده ترین ایمیل را ارسال کرد و سپس امکانات دیگری به این سرویس اضافه شد، مثل ارسال ویدئو و تصاویر و… و این موضوع زمینه را برای ترغیب افراد به استفاده از این تکنولوژی تشویق کرد.در دهه ۱۹۹۰ با محبوبیت رایانه های شخصی اصطلاح بازاریابی دیجیتال برای اولین بار ساخته شد و برنامه های مدیریت ارتباط با مشتری بخش مهمی از تکنولوژی بازاریابی بود.
در دهه ۲۰۰۰ و با افزایش چشمگیر تعداد کاربران اینترنت و ظهور تلفن های همراه هوشمند، مشتریان تمایل بیشتری برای جستجو و انتخاب خدمات و کالاهای مورد نیازشان در اینترنت داشتند و کمتر کسی دیگر برای کسب اطلاعات در مورد خدمات و محصولات به فروشندگان مراجعه می کرد و این خود، چالشی شد برای واحد بازاریابی کسب و کارها.
در دهه ۲۰۰۰ با توسعه شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، یوتیوب، توییتر و لینکدین، مصرف کنندگان به طور فزاینده ای در زندگی روزمره وابسته به ابزارهای دیجیتال شدند.
بازاریابی دیجیتال تا سال ۲۰۱۰ بسیار پیچیده تر و گسترده تر شد و آمار تولید شده در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ نشان می دهد که بازاریابی دیجیتال کماکان در حال رشد است.
در حال حاضر بازاریابی دیجیتالی بر کانال های اینترنتی خصوصا شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های پیام رسان واستفاده از ابزارهایی مثل تلفن های همراه مبتنی هستند.
اما همچنان رسانه های غیر اینترنتی مثل پیامک جهت معرفی بسیاری از خدمات و کالاها مورد استفاده قرار میگیرند و این مورد، بازاریابی دیجیتال را از بازاریابی آنلاین متمایز کند.
طبق آمارهای منتشر شده توسط نظر سنجی جهانی نایلسن که در ۲۶ کشور جهان برای بررسی تاثیر اینترنت بر تصمیمات خرید افراد، انجام شد، ۵۰ درصد مشتریان تمایل به انتخاب و خرید به صورت آنلاین داشتند.

با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد، نقش دیجیتال مارکتینگ در پیشبرد اهداف فروش کسب و کارها کاملا مشخص است و بهره گیری از استراتژی دیجیتال مارکتینگ در عصر حاضر، لازمه توسعه اهداف فروش و بازاریابی کسب و کارهاست.


مشاور و مجری تبلیغات اینترنتی و دیجیتال مارتینگ (طراحی سایت، طراحی ربات، طراحی اپلیکیشن موبایل، تبلیغات در شبکه های اجتماعی، عکاسی تبلیغاتی و ساخت تیزر تبلیغاتی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *