هش تگ (Hashtag#) چیست و نقش آن در رسانه های اجتماعی و جستجو

حتما شما هم راجع به استفاده از هش تگ ها شنیدید و یا دید که دیگران از اونها استفاده کردن. بلی ممکنه که راجع بهش شنیده باشید چون در حال حاضر هشتگ ها به فرهنگ ما رسوخ کردن و در کمپین های تبلیغاتی  هم استفاده می شوند. اخیرا یک وبلاگ نویس راجع به اینکه چطور هشتگ ها زبان انگلیسی رو به تباهی می برند نوشته بود. صرفنظر از اصل هشتگ ها و یا اینکه شما راجع بهشون چه احساسی دارید، اونها به این زودی ها از بین نخواهند رفت.

هشتگ یا Hashtag# چیست:

هر کلمه ای که با علامت “#” شروع بشه. آمریکایی ها به اون علامت پوند میگن ولی اغلب با عنوان “Hash” شناخته میشه. علامت # اگر قبل از هر کلمه ای بیاد، اون رو به یک هشتگ تبدیل میکنه. مثلا: politics#

اما هشتگ ها به چه منظوری استفاده میشن؟

هشتگ ها همه جا هستند، در سیاست (#روحانی)، ورزش (#والیبال)، نمایشهای تلویزیونی (Idol#) و یا هر جای دیگه ای.

یادتون باشه بین کلمات هشتگ نباید از فاصله استفاده کرد، میشه از زیر خط (_) استفاده کرد و ترجیحا از کاراکترهای عمومی و استاندارد استفاده کنید.

تاریخچه هشتگ ها:

اخیرا هشتگ ها فقط در رسانه های اجتماعی استفاده شدند. و با توجه به نوع استفاده از اونها، هشتگ ها به طور وسیعی جهت تبلیغات و بازاریابی استفاده شدند.

اکثر مردم هشتگ هارو منسوب به رسانه های اجتماعی می دونن . وبرخی هشتگ ها رو راهی برای بیان لحظه هاشون می دونن. حقیقت اینه که هشتگ ها اغلب به درستی درک نشدن و بجا و درست به کار برده نشدن.

به دلیل اینکه هشتگ تشکیل شده از “یک کلمه”، یا “چند کلمه پشت سر هم بدون فاصله” و یا “مخفف کلمات” به همراه علامت #  معمولا باید انتخاب دقیقی داشته باشید تا هشتگ شما معنی و مفهوم درستی رو در ارتباطات آنلاین شما، به مخاطبینتون انتقال بدن.

به عنوان مثال اکثر افراد هشتگ NowThatchersDead# رو با یک حرف R اضافه خونده بودند NowThatcherisDead# و باعث شد تا شایعاتی راجع به مرگ خواننده معروف CHER منتشر بشه که البته بعدا تکذیب شد.

کاربرد هشتگ ها در جستجو:

هشتگ ها روش موثری برای پیدا کردن مطالب مرتبط به یک موضوع خاص هستند. جستجوها علاوه بر پلتفرم هایی مثل گوگل، یاهو و بینگ در پلتفرم های اجتماعی هم انجام میشن. مردم  روزانه جستجوهایی رو در pinterest، twitter، Google+، Instagram، YouTube و رسانه های اجتماعی دیگه با استفاده از کلمات و هشتگ ها با موفقیت انجام میدن.

وقتی شما مکالمات، محتوی، جملات و آپدیت ها رو با هشتگ ها بهینه می کنید، اونها به راحتی در معرض دید و جستجوی دیگران در رسانه های اجتماعی و موتورهای جستجو قرار می گیرند. یک جستجوی ساده یا کلیک روی یک هشتگ، براحتی کسانی رو که از اون هشتگ در متون و آپدیت هاشون استفاده کردن رو نشون میده. پتانسیل استفاده از هشتگ ها بی نهایته و میتونه در تمامی رسانه های اجتماعی استفاده بشه.

گوگل پلاس از هشتگ ها پشتیبانی میکنه و به تازگی هشتگ ها در نتایج جستجوی گوگل هم  نشون داده میشن. یاهو و بینگ هم از هشتگ ها پشتیبانی می کنند و حتی قابلیت Auto-Complete هم جهت نمایش نتایج جستجو، وجود داره.

در Twitter هم اگر بر روی یکی از هشتگ ها کلیک کنید، به نوعی جستجو انجام دادید. و اگر روی یک هشتگ کلیک کنید تمام آپدیت هایی که از اون هشتگ استفاده کردند رو خواهید دید.

شما هم میتونید صاحب یک هش تگ باشید:

اگر شما هم برای کسب و کارتون و یا یک موضوع یا رویداد خاص یک هشتگ ایجاد کردید، میتونید اون رو در وب سایت hashtag.org ثبت و ردیابی کنید. وبسایت Twubs.com هم امکان ثبت هشتگ رو به شما میده. گرچه شما نمیتونید جلوی استفاده کردن دیگران از هشتگ خودتون رو بگیرید، اما با ثبت اون میتونید مدعی استفاده از اون هشتگ برای یک موضوع خاص، برند خاص،  یک کمپین آگاهی رسانی یا یک رویداد بشید.

چند کاربرد مهم در استفاده از #”هشتگ ها” در رسانه های اجتماعی:

هشتگ ها خیلی قدرتمند هستند اگر بدونید چطور میتونن برای شما کار کنن، زمانی شما فقط در Twitter میتونستید از اونها استفاده کنید اما در حال حاضر پلتفورم های مختلفی هشتگ رو پشتیبانی می کنند. تصویر زیر بصورت اجمالی این پلتفورم هارو معرفی میکنه:

چه وب سایت هایی از هشتگ پشتیبانی می کنند

تحقیق: بوسیله هشتگ ها میشه از اینکه رقبا و یا مشتریان، راجع به شما چی میگن مطلع شد.

تسهیل مذاکرات: هشتگ راهی است آسان برای جذب، تجمیع و ترغیب مردم جهت بحث و گفتگو راجع به یک موضوع خاص، مثلا هشتگ seochat# جهت تسهیل گفتگو و تبادل نظر راجع به موضوع “بهینه سازی وب سایت ها در موتور های جستجو” هست که در تویتر استفاده میشه. فراموش نکنید که Linkedin هنوز هشتگ هارو نمیشناسه.

تبلیغ و آگاهی رسانی راجع به یک رویداد یا کنفرانس: میتونید از هشتگ ها قبل و یا در حین برگذاری یک کنفرانس استفاده کنید و یا حتی بعد از اتمام کنفرانس، مردم رو باهاش درگیر و در ارتباط نگه دارید. به عنوان مثل: oscars، #SES# و یا grammys#

هشتگ ها برای تبلیغ یک برند خاص، اعلام تخفیف و یا پیشنهادات ویژه یک برند و ترغیب مشتریان جهت بحث و گفتگو راجع به این موارد هم استفاده میشن.

فراموش نکنید هر چیزی در اینترنت ابدی هست و هشتگ ها هم همینطور. هشتگ ها به شرط استفاده صحیح، ابزاری ارزشمند هستند، آیا شما هم از هشتگ ها در رسانه های اجتماعی استفاده می کنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *